fbpx

Jak i dlaczego powstało Psychologiczne Centrum Opieki Okołoporodowej?

mar 6, 2023

Wiele przedsięwzięć ma swoje początki w momencie, gdy osobiście odczujemy jakąś trudność. Gdy czegoś nam zabraknie, gdy sami w jakimś momencie swojego życia odbijamy się od ściany. Czasem pragniemy to naprawić i dać tę możliwość innym, ułatwić im tę drogę, być może próbując też naprawić jakoś swoje doświadczenia. Nie inaczej było z Centrum.

Początki Centrum

Moje zamiłowanie i ogromne zaciekawienie okołoporodowym obszarem psychologii zrodziło się wraz z moim pierwszym synem. Doświadczenie ciąży pokazało mi, jak dynamiczny, wymagający, trudny, zmienny i inny jest to czas. Nie tylko w sferze fizyczności, ale przede wszystkim psychiki i emocji. Ten czas, pokazał mi jednocześnie, jak mało miejsca jest na emocje, zwłaszcza te trudne do przeżywania np. złość, frustracja, niechęć, strach czy obojętność. Mało tego miejsca jest w gabinetach ginekologicznych, szpitalach położniczych, w społeczeństwie, w rozmowach z bliskimi w naszych związkach, czy w końcu w nas samych.

Praca Psychologiczna w Czasie Ciąży

Dużo niepokoju i niezgody wzbudził we mnie fakt, że mało tego miejsca bywa również w gabinetach psychoterapeutycznych. Bardzo często niestety jest wspierane przekonanie, że z kobietą w ciąży się nie pracuje, by jej nie stresować! Tylko, co w sytuacji, gdy kobieta – faktem bycia w ciąży i ogromem zmian w życiu i psychice – jest tak zestresowana, że przestaje sobie radzić, a śledź w czekoladzie proponowany przez bliskich zwyczajnie nie pomaga?

To kolejny temat, którego sama doświadczyłam. Umniejszanie, bagatelizowanie i infantylizowanie samopoczucia kobiety w ciąży. Sprowadzanie ważnych uczuć jedynie do efektu zmian hormonalnych, podśmiewanie się z rozkojarzenia, większej wrażliwości i emocjonalności, traktowanie półżartem półserio i postrzeganie czasu ciąży jako chwilowego zaburzenia, które po prostu minie.

Badania wykazują, że kobieca psychika w ciąży funkcjonuje inaczej i ma to głęboki psychologiczny sens. Nasze mechanizmy obronne, które w codziennym życiu chronią nas (lepiej lub gorzej) przed trudnymi dla nas sprawami w ciąży funkcjonują inaczej i odsłaniają czułe miejsca.

  • pojawia się większa wrażliwość,
  • zwiększa się dynamika emocji,
  • czujemy bardziej i szybciej,
  • kontaktujemy się często z własnymi dziecięcymi potrzebami.

Proces Ogromnej Transformacji Psychicznej, Fizycznej i Emocjonalne

Nasza tożsamość w czasie ciąży jest w procesie ogromnej transformacji. Transformacji z kobiety bez dziecka w matkę. Rozwija się w nas praktycznie bez naszej kontroli człowiek, który nas zasiedlił… Istny plac budowy i w dodatku nie mamy planu tej budowy i nie wiemy jaki będzie finał. To może niepokoić i przerażać. W miarę, jak zgłebiałam najpierw tametykę samodzielnie, a później szkoliłam się z psychoterapii okołoporodowej umacniałam się w decyzji, że właśnie tym będę się zajmowąc – pracą z kobietami w okresie okołoporodowym.

Właśnie po to powstała z czasem gabinet. By stworzyć miejsce na wszystkie emocje, by słuchać tego, co przeżywają kobiety, by pomagać łączyć ze sobą różne odczucia, by koić lęk i normalizować to, co czują w ciąży i procesie stawania się matką.

Gdy jesteśmy w ciąży i czujemy się źle to często liczymy na to, że jak urodzimy dziecko to wszystko minie. Życie wróci do normy, a my do siebie. Jednak złe samopoczucie psychiczne w ciąży, które bardzo nam dokucza może przeciągnąć się na czas poporodowy. Może być też tak, że w ciąży czułyśmy się bardzo dobrze, radziłyśmy siebie z różnymi odczuciami i lękami, a gdy dziecko przyszło na świat to w naszym życiu zapanowała ciemność. To tym bardziej druzgocące, ponieważ nikt naprawdę się tego nie spodziewa. Macierzyństwo potrafi skonfrontować nas z bardzo trudnymi sprawami.

Nasze Dzicko i Wewnętrzne Dziecko

Kontakt z niemowlęciem aktywuje i porusza nasze odczucia, które znamy z czasu, kiedy to my same byłyśmy dziećmi. Odczucia związane z tym, jak to jest być kompletnie zależnym od kogoś, jak to jest odsuwać swoje potrzeby, jak to jest czuć się bezradną. Często wkrada się lęk, złość czy rozpacz.

Kobiety w ciąży i po porodzie chorują!

  • Dotyka ich depresja.
  • Stany lękowe.
  • Napady paniki.
  • Matrętne myśli.

Czasem fakt bycia w ciąży, urodzenie dziecka, czy stawanie się matką, aktywuje w nas coś tak trudnego, że manifestuje się to chorobą. Wówczas potrzeba wsparcia, czasem leczenia farmakologicznego, a przede wszystkim miejsca, gdzie kobieta może się zgłosić.

Bezpieczna Przestrzeń Wsparcia

Mój gabinet wypełnił się szybko i równie szybko doszłam do wniosku, że sama nie zrobię więcej ponad możliwość jaką daje mi liczba godzin, którą mogę przepracować. Podczas szkoleń, czy poznawania branży zaczęłam spotykać osoby, które myślą podobnie. Zaczęłyśmy współpracować, z początku niepewnie, ale z dużą dozą ciekawości i świadomości jak trudna jest to praca i jak wiele jest do zrobienia. Dołączały kolejne osoby wnosząc swoje chęci, swoje doświadczenia i swoją wiedzę. Ostatecznie powstał zespół psychoterapeutek pasjonujących się psychoterapią okołoporodową.

Czułyśmy, że potrzebujemy być zespołem, by tworzyć mocną sieć, która będzie wspierać nasze pacjentki w tych trudnych momentach. Łącząc swoje siły jesteśmy mocniejsze i bardziej zdolne by wytrzymywać to co dla kobiet zgłaszających się do nas jest trudne do wytrzymania. Razem można zrobić po prostu więcej!

I to jest też komunikat dla kobiet – nie musicie być z tym same. Możecie się do nas zgłosić. Mamy do zaoferowania bezpieczną przestrzeń, która utkana jest z wielu rąk. Wiele jest o kobiecie. I mam tę świadomość, że między innymi przez to, że tak dużo jest w tym czasie o niej, to ciężar odpowiedzialności za nadchodzące sprawy może przygnieść. Ale ciąża,  poród i opieka nad niemowlęciem to nie tylko sprawa matki.

To Sprawa Matki i Ojca

Ojca, który ma prawo czuć się wykluczony i pogubiony. W Centrum mamy miejsce także dla ojców – dla ich odczuć, niepewności i lęków. Rozumiemy trud przed jakim stoją, który jest czasem podobny, a czasem zupełnie inny od trudów, które przeżywa matka ich dziecka. Zależy nam, by panowie także czuli się zauważeni i byli włączeni w czas ciąży porodu i niemowlęctwa, – jeśli tylko chcą. A wiemy, że chcieć to nie zawsze móc, że po drodze może być wiele trudności. Pomoc psychologiczna to też czasem droga, na końcu której może spotkać się cała rodzina.

Dziś wychodzę do Was z tym dobrem. Wychodzę do Was z owocem swojej pracy – Psychologicznym Centrum Opieki Okołoporodowej. I chociaż wpis jest stosunkowo krótki to droga do tego momentu była bardzo długa, ale zdecydowanie tego warta!

Zapraszamy każdą mamę i każdego tatę. Tutaj znajdziecie szczegóły, jak możemy wam pomóc. Oferujemy także wizyty domowe. Do zobaczenia!

Powrót
blog home

o mnie

Sylwia Kopka

Jestem psycholożką i psychoterapeutką oraz założycielką Centrum Psychologicznej Opieki Okołoporodowej.

Wspieram kobiety, których nie cieszy stan ciąży, odczuwają lęk przed porodem, czy borykają się z depresją poporodową. Sama jestem mama i wiem, jak różne i zaskakujące, mogą być uczucia, które ożywia w nas w proces stawania się matką.

zerknij tutaj

Polecane Posty

To jedne z naszych ulubionych artykułów.
Zobacz, czy któryś z nich będzie dla Ciebie przydatny.

zapisz się

Czy niezrozumiałe samopoczucie w ciąży to tylko efekt hormonów?

Zostaw swój adres email, a przez najbliższe 5 dni opowiem Ci o tym, co zaskakującego dzieje się w kobiecej psychice podczas ciąży. Podpowiem także, jak w trudnościach emocjonalnych, odnaleźć potencjał do rozwoju.